Osuchowskie Dożynki świętem całej gminy Mszczonów

Dożynki Gminne w Osuchowie po raz kolejny nie zawiodły pod żadnym względem. Godne święto, udany festyn, a wszystko przy sprzyjającej pogodzie. Tegoroczne dziękczynienie za plony rozpoczęło się w osuchowskim kościele parafialnym. Mszę Świętą koncelebrowali: dziekan Dekanatu Mszczonów ks. prałat Tadeusz Przybylski i proboszcz Parafii Osuchów ks. kanonik Jerzy Witkowski. Przed rozpoczęciem Eucharystii sygnał do wniesienia wieńców dożynkowych do świątyni wydał radny z terenu Osuchowa, a zarazem wiceprzewodniczący Rady Miejskiej, Marek Zientek, który następnie w imieniu władz samorządowych przywitał wszystkich przybyłych na dożynkową sumę. Później przyszedł czas symbolicznego przekazana dożynkowego bochna chleba. Na ręce burmistrza Mszczonowa Józefa Grzegorza Kurka złożyli go starostowie dożynek – Magdalena Pawlak z Bronisławki oraz Mariusz Wojciechowski z Małachowszczyzny. Burmistrz, dziękując za otrzymany chleb stwierdził, że jako gospodarz gminy dołoży wszelkich starań, aby nikomu z mieszkańców nigdy chleba nie brakło.

O potrzebie chleba w wygłoszonej homilii mówił również proboszcz Jerzy Witkowski. Zaznaczył jednak, że w pogoni za chlebem doczesnym nie wolno zaniedbać spraw ducha, które dla każdego chrześcijanina powinny być najistotniejsze. Na zakończenie Eucharystii ks. dziekan Tadeusz Przybylski dokonał poświęcenia wieńców dożynkowych, które następnie zostały poniesione przez reprezentantów poszczególnych sołectw w świątecznym korowodzie najpierw wokół osuchowskiej świątyni, a później już prosto na plac przy ośrodku szkoleniowym ZUS-u, gdzie odbył się festyn przygotowany przez Mszczonowski Ośrodek Kultury.

Dożynkowy pochód otwierała Orkiestra Dęta OSP Mszczonów wraz ze swoimi urodziwymi tamburmajorkami i marżonetkami. Za nimi postępowały delegacje sołectw z wieńcami oraz poczet sztandarowy i druhowie z OSP Osuchów. Później kroczyli starostowie dożynek, niosąc świąteczny chleb, a wraz z nimi szli burmistrz i gość honorowy uroczystości -pani poseł na Sejm RP Anna Cicholska.

Gdy na plac festynowy weszli wszyscy zaproszeni goście oraz mieszkańcy gminy, głos zabrała prowadząca zabawę Justyna Napierała. Na scenę zaprosiła: burmistrza Józefa Grzegorza Kurka, przewodniczącego Rady Miejskiej Łukasza Koperskiego, a także wiceprzewodniczącego Marka Zientka. Trzy najważniejsze osoby wśród mszczonowskich władz samorządowych dokonały powitania przybyłych na coroczne Święto Chleba. Po przemówieniu burmistrza, który w kontekście symboliki chleba nawoływał do zgody, jedności oraz poszanowania tradycji i wartości patriotycznych, głos zabrali kolejno: poseł Anna Cicholska, starosta Wojciech Szustakiewicz, kierownik MODR-u w Żyrardowie Małgorzata Cywkowska i przewodniczący Komisji Powiatowej Mazowieckiej Izby Rolniczej Ryszard Błoński. Następnie burmistrz Kurek wraz ze starostą Szustakiewiczem i starostami dożynkowymi z tacami wypełnionymi chlebem udali się do wszystkich uczestników święta, aby w ten symboliczny sposób podzielić się z nimi tegorocznymi plonami.

W tym czasie na scenie festynu pojawili się pierwsi wykonawcy. Zespół BENE zachwycił publiczność włoskimi przebojami. Po zabawie przy południowych rytmach przyszła pora na rozstrzygnięcie konkursu na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Jury konkursowe orzekło, iż pierwsze miejsce przypadło w tym roku Sołectwu Piekarowo. W dalszej części podczas dożynkowego festynu wystąpili artyści z Mszczonowskiego Ośrodka Kultury. Show wyreżyserowane przez dyrektor Grażynę Pływaczewską nosiło tytuł „Światowe hity dla Ciebie”. Dynamiczny i bardzo atrakcyjny program wraz z panią dyrektor przygotowali młodzi artyści i zespół instruktorów MOK-u: Iwona Skwarek, Marta Lesiewicz, Piotr Sadowski i Marek Baumel. Elementy scenografii były autorstwa Anny Lipińskiej – Brody. W rewii obok młodzieży wystąpiła też grupa radnych oraz przedstawicieli samorządowych instytucji. Dorośli, odziani w wojskowe uniformy, zaprezentowali się w utworze Captain Jack. Następnie publiczność Gminnych Dożynek mogła oklaskiwać występy uczniów osuchowskiego Zespołu Szkół i dwa finałowe koncerty w wykonaniu: lokalnej gwiazdy  zespołu MISTER DEX oraz egzotycznej kapeli JAMBO AFRICA.

Opisując to, co działo się na festynowej scenie, warto wspomnieć jeszcze o konkursie siłowym „o beczkę  piwa”, w którym zwyciężyło małżeństwo Sitarków z Tunik. Jak podkreślił prowadzący zawody, kierownik MOK-u Marek Baumel, po raz pierwszy w historii zawodów doszło do takiego zdarzenia. Najpierw pan Jan Sitarek zwyciężył w kategorii mężczyzn, a w chwilę później najwięcej podniesień ciężarka wykonała jego małżonka Ewa, wygrywając bezapelacyjnie w grupie kobiet. Serdecznie gratulujemy! Drugim konkursem, jaki odbywał się w przerwie pomiędzy koncertami, było losowanie nagród przeprowadzone przez Biuro Podróży „Cafe wakacje”. Ufundowane przez jego właścicielkę walizki wygrały Luiza Wirowska i Kamila Owczarek. Festyn zakończyło wieczorne „Dożynkowe DISCO”, jakie poprowadził DJLOPEZ.

MM, GCI