Na sygnale

Wakacje – Zabezpiecz swój dom przed kradzieżą

nie-daj-szansy-z-odziejowi-dbaj-o-swoje-mienie,6361Wakacyjny czas do doskonały okres dla włamywaczy do domów. Pod naszą nieobecność możemy stracić cały swój majątek. Bywa, że jeśli nie ma nas dwa tygodnie, dom stoi pustką. To doskonała okazja dla złodziei. Mają wtedy bardzo dużo czasu na zorganizowanie włamania w niemal perfekcyjny sposób.

Często bywa, że wyjazd planujemy wspólnie z sąsiadami. Jeśli z sąsiadami nie żyjemy w zbytniej zażyłości, to prawdopodobnie nie będą w ogóle zwracać uwagi na nasze domostwo. Może być jeszcze inaczej. Podczas naszego wyjazdu sąsiedzi całymi dniami pracują, i wracają dopiero po południu. Więc złodzieje mogą w biały dzień, w godzinach urzędowych powoli sobie wynosić nasz majątek. Czy wyjeżdżając na wakacje zastanawiamy się czy odpowiednio zabezpieczyliśmy nasz dom przed włamywaczem? Zastanówmy się nad tym, bo cena chociażby za brak alarmu  jest bardzo wysoka.

Jak zabezpieczyć dom przed włamaniem?

Producenci prześcigają się w pomysłach na szyby antywłamaniowe, zamki w drzwiach czy alarmy. Wybierajmy te, które są najlepsze w rankingach i nie żałujmy na to środków finansowych. Alarm to podstawa. Dobrze mieć dużego, dobrze sprawującego swoje obowiązki psa, który często odstrasza potencjalnych włamywaczy. Warto o pomoc poprosić sąsiada, członka rodziny, żeby doglądał naszego dobytku, a przy okazji podlewał kwiatki lub dokarmiał psa.

Co zrobić, gdy jednak się to zdarzy?

  1.       Niczego nie dotykać.
  2.       Dzwonić natychmiast na Policję pod nr. 997 lub 112

Policjanci z Wydziału kryminalnego zabezpieczają ślady, odciski, odtwarzają możliwy przebieg włamania. Szacują straty. W ten sposób, po nitce do kłębka trafiają do włamywaczy. W policyjnej bazie AFIS figurują odciski palców, a pozostawione również inne ślady doprowadzają policjantów na trop włamywaczy. Istotą tego systemu jest możliwość automatycznego zakodowania pojedynczego śladu linii papilarnych z miejsca zdarzenia i porównania go w ciągu kilku minut z zawartością bazy.