Na sygnale

Pożary, wypadki i podpalenie lokalu gastronomicznego w Żyrardowie

pozarPożary, wypadki  i podpalenie lokalu gastronomicznego w Żyrardowie. Tak minął ostatni tydzień w powiecie żyrardowskim.

We wtorek 2 września ok. 20.30 strażacy zostali wezwani do pożaru w blaszanym garażu położonym przy ul. Mireckiego w Żyrardowie. Po dojeździe na miejsce przez stalowe wrota podano prąd wody pod wysokim ciśnieniem za pomocą zestawu COBRA. Następnie otworzono garaż i dogaszono znajdujące się wewnątrz dwa akumulatorowe wózki inwalidzkie, na zewnątrz wyniesiono również dwie butle gazowe które schłodzono wodą aby zapobiec wybuchowi. W prawie godzinnej akcji brało udział 9 strażaków z JRG Żyrardów. Przyczyną pożaru było najprawdopodobniej podpalenie przez nieznane osoby.

W środę 3 września ok. 23.35 z nieustalonych jeszcze przyczyn w miejscowości Huta Partacka powstał pożar w jednorodzinnym budynku mieszkalnym. Na miejscu błyskawicznie pojawił się zastęp z OSP Bartniki oraz dwa zastępy z JRG Żyrardów. Na szczęście lokator zdążył sam opuścić dom przed przybyciem strażaków. Strażacy ugasili pożar jednym prądem wody po wcześniejszym odłączeniu prądu przez pogotowie energetyczne. Spaleniu uległo wyposażenie jednego z pomieszczeń oraz okopciły się tynki w pozostałych. Ponad dwugodzinna akcja strażaków zakończyła się sukcesem, gdyż nie doszło do większych zniszczeń. Biorąc pod uwagę drewnianą konstrukcję budynku było to całkiem realne.

W czwartek 4 września ok. 11.23 w Korytowie przy ul. Świerkowej doszło do zapalenia się smoły podgrzewanej w beczce nad ogniskiem. Na miejsce wysłano jeden zastęp z JRG Żyrardów, na szczęście mieszkańcom udało się ugasić pożar przed dojechaniem strażaków. Tylko trudna sytuacja materialna sprawcy i to że ugaszono ogień przed przyjazdem straży spowodowało że skończyło się na pouczeniu a nie na karze finansowej.

Również w czwartek 4 września ok. 17.35 na 422 km autostrady A2 na pasie w kierunku Łodzi doszło do dwóch groźnie wyglądających wypadków. W pierwszym zdarzeniu brał udział jeden pojazd VW Transporter, podróżujące nim osoby nie doznały obrażeń i opuściły przewrócony pojazd o własnych siłach. Podczas przejazdu samochodów ratowniczych na przeciwległy pas autostrady natknięto się na kolejną kolizję w której udział brały 4 pojazdy, tu również nikt nie odniósł obrażeń i nie była potrzebna pomoc lekarska. Strażacy zabezpieczyli miejsca kolizji, odłączyli akumulatory w pojazdach. Na miejscu obecna była policja. Po zakończeniu prawie godzinnych działań miejsce zdarzenia przekazano przedstawicielowi zarządcy drogi z GDDKiA.

W piątek 5 września tuż po godz. 17 na skrzyżowaniu ulic Legionów Polskich i Wittenberga prawdopodobnie na skutek wymuszenia pierwszeństwa przejazdu doszło do kolizji drogowej autobusu i dwóch samochodów osobowych. Na szczęście nikt z uczestników zdarzenia nie odniósł obrażeń. Działania strażaków ograniczyły się do zabezpieczenia i oznakowania terenu zdarzenia, odłączenia akumulatorów w pojazdach oraz zebraniu płynów eksploatacyjnych z jezdni. Po półgodzinnych działaniach teren zdarzenia przekazano policjantom i 9 strażaków z JRG Żyrardów mogło powrócić do siedziby straży.

W nocy z soboty na niedzielę ok. 03.20 na ul. Izy Zielińskiej w Żyrardowie przypadkowy przechodzień zauważył dym wydobywający się przez wybitą szybę lokalu gastronomicznego. Przybyli na miejsce strażacy z JRG Żyrardów odłączyli dopływ prądu i gazu do budynku a następnie przez wybite okno weszli do środka w aparatach powietrznych i dogasili palące się elementy wyposażenia. Pomieszczenie przewietrzono a na miejsce wezwano właściciela budynku, który otworzył drzwi wejściowe. Wewnątrz pomieszczenia w miejscu największych zniszczeń znaleziono plastikowy kanister z resztkami paliwa. Ponieważ zachodziło podejrzenie podpalenia na miejsce wezwano ekipę dochodzeniową policji, która zajęła się ustaleniem ewentualnych sprawców pożaru. Miejsce zdarzenia przekazano do dozorowania właścicielowi i po godzinie dwa zastępy z JRG Żyrardów powróciły do bazy.

(FOTO – KP PSP Żyrardów)/ Piotr Grzelecki, oficer prasowy KPSP w Żyrardowie

Źródło: http://zyroskop.info.pl/