Na sygnale

Podsumowanie świątecznego weekendu

n0sXnhsyrXgZxxPm571wPodczas Świąt Bożego Narodzenia na mazowieckich drogach doszło do 23 wypadków, w których zginęło 5 osób, a 34 zostały ranne. Policjanci zatrzymali łącznie 45 nietrzeźwych kierujących. Natomiast na terenie powiatu żyrardowskiego, w dniach od 24 do 28 grudnia doszło do 3 wypadków drogowych, w których 7 osób zostało rannych, zatrzymano jednego nietrzeźwego kierującego.

Dla wielu z nas okres świąt to czas odpoczynku, spędzenia czasu z rodziną- a dla policjantów jest to czas intensywnej pracy.  W dniach od 23 grudnia do 7 stycznia na terenie powiatu żyrardowskiego prowadzimy wzmożone działania prewencyjne pod nazwą „Bezpieczne Święta” oraz prewencyjno-kontrolne pod nazwą „Bezpieczny weekend- Boże Narodzenie”. W świąteczno-noworocznym okresie notujemy co roku wzmożony ruch pojazdów i pieszych przede wszystkim w rejonach targowisk, centrów handlowych, placówek bankowych i pocztowych. Notujemy również wzrost liczby zdarzeń drogowych, a także wielokrotnie zagrożenia bezpieczeństwa czy wzmożoną aktywność grup przestępczych. Policjanci w tych dniach nie tylko kontrolują prędkość, czy stan trzeźwości kierujących, ale również patrolują miejsca szczególnie narażone na kradzieże czy włamania, pilnując naszego bezpieczeństwa.

Policjanci Referatu Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Żyrardowie sprawdzają również stan techniczny pojazdów oraz sposób przewożenia pasażerów, a zwłaszcza dzieci. Nie ma mowy o stosowaniu taryfy ulgowej dla piratów drogowych łamiących ograniczenia prędkości czy wyprzedzających tzw. „trzeciego”.

W ciągu zaledwie trzech świątecznych dni doszło na terenie całego województwa do 23 wypadków drogowych, w których zginęło 5 osób.

Nie obyło się bez nietrzeźwych kierujących na drogach. Ogólnie, mazowieccy policjanci zatrzymali 45 kierujących,  którzy zdecydowali się wsiąść za kierownicę pod wpływem alkoholu, ryzykując nie tylko swoje życie, ale przede wszystkim życie swoich bliskich i innych użytkowników dróg. W powiecie żyrardowskim w jednym przypadku kierujący znajdował się w stanie nietrzeźwości. Według Kodeksu Karnego osoba, która znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego prowadzi pojazd zarówno w ruchu lądowym, wodnym jak i powietrznym, może zostać pozbawiona wolności na okres do dwóch lat. Trzeba pamiętać, że nawet niewielka dawka alkoholu we krwi obniża koncentrację. Dużą rolę odgrywają członkowie rodzin takich kierowców, albo pasażerowie- widząc tego typu sytuację należy ostro zareagować, nawet odbierając kluczyki do auta, żeby uniemożliwić jazdę nietrzeźwemu kierowcy żeby nie doszło do tragedii .