Na sygnale

Bezpiecznie podczas ferii 2015

ferrwW powiecie żyrardowskim ferie zimowe rozpoczną się w poniedziałek 19 stycznia i potrwają do 1 lutego 2015 r. Jak co roku, nad bezpieczeństwem dzieci i młodzieży w czasie ferii będą czuwać żyrardowscy policjanci.

Z myślą o dzieciach i ich rodzicach, wychowawcach, a także organizatorach zimowych atrakcji, Policja zaplanowała szereg akcji mających na celu maksymalne zapewnienie bezpieczeństwa w okresie ferii zimowych 2015. W ramach akcji podejmowane będą działania dotyczące „Bezpiecznej Wody Zimą”, gdyż niejednokrotnie zdarza się, że dzieci korzystają z zamarzniętych stawów czy jezior jako ze ślizgawki. Jest to bardzo niebezpieczne, bo pokrywa lodowa nie zawsze może być na tyle zamarznięta, żeby móc się po niej ślizgać.

Działaniami „Bezpieczna Dyskoteka” objęte zostaną przez policjantów wszelkie kluby i puby na terenie powiatu żyrardowskiego. Bo to tu, jak wynika z policyjnych statystyk, młodzież spędza czas najczęściej podczas ferii zimowych. Wiele młodych kobiet pada ofiarą przemocy lub molestowania, a najczęściej do ataku dochodzi w klubach i na dyskotekach, gdzie często zdarzają się przypadki stosowania substancji psychoaktywnych. Substancje takie dodawane pod nieuwagę spożywającej napój ofiary, wywołującą senność i kilkugodzinną amnezję.

Policja ostrzega: nigdy nie zostawiaj zamówionego napoju poza zasięgiem wzroku, nie przyjmuj od obcych żadnych napojów ani żadnych słodyczy.

Warto zwrócić szczególną uwagę na dzieci i młodzież pozostające w domu bez opieki. Bardzo łatwo bowiem wzniecić ogień w mieszkaniu gdzie mogą się nim momentalnie zająć wszelkie elementy wyposażenia. Kreatywność dzieci w zabawach domowych nie ma granic, a niebezpieczeństwo stwarza również kuchenka elektryczna, czy prąd. Nie każdy zostanie w okresie ferii zimowych w mieście. Wielu za nas wyjedzie na zimowy wypoczynek np. w góry. Przed wyjazdem warto się upewnić, że nasz samochód jest odpowiednio przygotowany do podróży, a jego stan techniczny nie budzi zastrzeżeń. Wizyta w stacji diagnostycznej nie zajmie dużo czasu, a naprawienie ewentualnych, drobnych usterek pozwoli bezpiecznie dojechać do miejsca wypoczynku. Koniecznie sprawdźmy ważność ubezpieczenia OC, wymagane wyposażenie auta oraz stan koła zapasowego i płynów pojazdu. Jeśli znajdziemy na to wszystko czas, unikniemy w podróży przykrych niespodzianek. Przed wyjazdem w trasę dobrze wypocznijmy. Policjanci Referatu Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Żyrardowie stale kontrolują trzeźwość kierujących. W okresie ferii zimowych co roku szczególnie zwracają uwagę właśnie na trzeźwość i dostosowanie prędkości do panujących warunków na drodze. Zapowiadają również kontrole  stanu technicznego i jak co roku, kontrole autobusów na wyznaczonym stałym punkcie kontrolnym przy Placu Jana Pawła II w Żyrardowie. W celu umówienia kontroli większej ilości autokarów należy kontaktować się telefonicznie z Kierownikiem Referatu Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Żyrardowie pod nr. tel. 46 85 82 140

WARTO PAMIĘTAĆ:

  • Nie wchodźmy na zamarznięte rzeki i jeziora. O tym, jak może zakończyć się takie brawurowe zachowanie, nikogo nie trzeba przekonywać.
  • Rozmawiajmy z dzieckiem, dziecko świadome to dziecko bezpieczne!
  • Uczulmy dziecko na zagrożenie związane z osobami nowo poznanymi, które mogą okazać się niebezpieczne.
  • Ostrzeżmy dziecko o niebezpieczeństwie, jakie niosą za sobą narkotyki, papierosy, alkohol, pamiętając, że ferie sprzyjają pierwszym kontaktom z nimi.
  • Przypomnijmy dzieciom o tym, że nie wolno ryzykować zjeżdżania z górek i pagórków położonych w pobliżu dróg, rzek i jezior.
  • Nie bądźmy lekkomyślni, nie organizujmy kuligu polegającego na doczepianiu sanek do samochodu lub traktora.
  • Zadbajmy o to, by dziecko nosiło elementy odblaskowe.
  • Przypomnijmy dziecku podstawowe zasady drogowe obowiązujące podczas przechodzenia przez jezdnię czy poruszania się wzdłuż ruchliwej drogi.
  • Wytłumaczmy dzieciom, jakie niebezpieczeństwa czyhają na dzieci bawiące się w okolicy ulicy, zamarzniętym jeziorze, rzece.
  • Używajmy elementów odblaskowych w miejscach nieoświetlonych
źródło:kwp.radom.pl