Aktualności

Pierwsze w Polsce Delfinarium we Mszczonowie?

delfinariumPark of Poland pierwszy park  rozrywki na dużą skalę w Polsce. Początek prac budowlanych zaplanowany jest na luty 2015, a otwarcie aquaparku w październiku 2016.

Dla mieszkańców to setki nowych miejsc pracy. Ale co wtedy z Termami Mszczonów? Jak sam burmistrz mówi ,,Termy nie mają szans ani zamiaru konkurować z Parkiem of Poland,,. Czy to początek poważnego kryzysu term? Miasto się jednak nie zamierza poddawać. Pomoc basenom termalnym w utrzymaniu dobrej kondycji finansowej ma pierwsze w Polsce DELFINARIUM.

Pojawił się inwestor, który planuje wybudować Delfinarium przy Termach, gdzie będzie prowadzona rehabilitacja. Na termach powstałoby wtedy Centrum Rehabilitacji gdzie prowadzona była by Delfino-terapia.

Zarówno delfiny jak i osoby zajmujące się delfinami mają pochodzić z Ukrainy.  Kiedy ma rozpocząć się budowa – tego jeszcze nie wiadomo. Na chwilę obecną trwają sprawy proceduralne.

Budowa delfinarium we Mszczonowie okazałaby się zapewne żyłą złota dla miasta.

02-jpgDelfinoterapia polega na zabawach dzieci z delfinami, w czasie, których mali pacjenci wykonują pod nadzorem fizjoterapeutów określone ćwiczenia ruchowe. W czasie tych zabaw wiązki ultradźwięków emitowane przez delfiny przenikają ludzkie ciało powodując drobne, pozytywne zmiany w zniszczonych komórkach. Delfiny ciekawi u człowieka wszystko, co odbiega od normy np. protezy czy też nowotwory i tam właśnie wysyłają swoje lecznicze wiązki. Podczas zabawy z delfinami zwiększa się też u człowieka wydzielanie endorfin, czyli hormonów produkowanych przez przysadkę mózgową. Endorfiny zmniejszają odczucie bólu, głodu, ułatwiają oddychanie, wpływają na termoregulację. Efekt terapii jest rewelacyjny zwłaszcza u dzieci cierpiących na autyzm. Maluchy, które nie potrafiły wypowiedzieć ani jednego słowa po takiej rehabilitacji rozmawiają, czytają i reagują na otoczenie. Na świecie działają tylko trzy centra rehabilitacyjne z delfinami m.in. na Ukrainie i USA. Czas oczekiwania na przyjęcie do tych placówek wynosi ponad rok.