Kultura i rozrywka

Terenowe gry z historią w tle

17256Mieszkańcy niewielkich miasteczek często narzekają, że w ich miejscowościach brak jest rozrywek, skutkiem czego głównymi sposobami relaksu stają się elektroniczne gadżety. Tymczasem, w Mszczonowie, grupa Amshinow, skupiająca lokalnych społeczników, pokazała, że realizacja ciekawego pomysłu nie wymaga wielkich pieniędzy a jedynie dobrych chęci i zaangażowanych ludzi. Właśnie to okazało się kluczem do sukcesu projektu gier terenowych pod nazwą „Zagrajmy historię”, na którego realizację pozyskano mikrodotację w wysokości 4 000 zł z programu FIO Mazowsze Lokalnie.

Już od końca sierpnia, mszczonowianie w różnym wieku mogą wraz z wolontariuszami i członkami grupy Amshinow udawać się w podróż po szlaku zabawy za pomocą różnych gier terenowych. Zdecydowana większość z nich dotyczy lokalnej historii i tradycji, ponieważ takie było założenie Projektu. Także Punkty, czyli miejsca, które trzeba odwiedzić, by zaliczyć zagadkę lub zadanie, wiążą się z dawnymi dziejami lub promują ważne miejskie organizacje i instytucje. Do tej pory, młodzi i trochę starsi pasjonaci terenowych gier, mogli wziąć udział w zabawach takich, jak „Impreza na orientację” czy „Spacer po nieistniejącym mieście” i, pod czujnym okiem wolontariuszy, zbierać literki, odwiedzać symboliczne lampiony z rysunkami, rozwiązywać historyczne zagadki, czy też zaliczać zadania. Zmaganiom tym towarzyszyło wiele radości, uczestnicy zdobyli też nowe wiadomości o Ziemi Mszczonowskiej oraz posiedli praktyczne umiejętności takie, jak przeładowywanie i oddawanie „suchego” strzału z pistoletu maszynowego PPS w lokalnej Izbie Pamięci.

Wielu uczestników, którzy wcześniej brali już udział w tego typu zabawach w innych miejscowościach, podkreślało, że członkowie grupy Amshinow wykazali się sprawną organizacją i ogromną pomysłowością przy opracowywaniu koncepcji gier. Z pewnością duża w tym zasługa pracowników Gminnego Centrum Informacji. Jego Dyrektor, Beata Sznajder, podkreśla, że jako GCI zawsze chętnie wspieramy cenne, społeczne inicjatywy. Wielu mieszkańców ma dobre pomysły, ale boi się formalnej i organizacyjnej strony składania oraz rozliczania projektów o dofinansowanie. Pracownicy GCI posiadają w tym zakresie doświadczenie, którym chętnie dzielą się z innymi. Projekt gier terenowych jest nam szczególnie bliski, bo liderami grupy społeczników jest troje pracowników Centrum realizujących własny pomysł, a tłem zabawy są dawne dzieje Ziemi Mszczonowskiej, które na co dzień promujemy poprzez działalność Izb Pamięci.

Projekt „Zagrajmy w historię” potrwa do końca września, a jego zwieńczeniem będzie ognisko oraz turniej gry planszowej o historii Ziemi Mszczonowskiej i okolicy. Wszystkich, którzy jeszcze nie mieli okazji wziąć udziału w zabawie, serdecznie zapraszamy na wspólny szlak śladami historii. Wszyscy uczestnicy turnieju terenowych gier, którzy ukończą przynajmniej cztery z nich, zostaną sklasyfikowani w specjalnym rankingu, a najlepsi z nich otrzymają rzeczowe upominki. Zapraszamy do zabawy!

 

Dagmara Bednarek

17258

17259 17261 17262 17263 17264 17265