Edukacja

Warsztaty o książkach elektronicznych

21523Z okazji rozpoczęcia tygodnia e-booków w dniu 6 marca 2017 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Mszczonowie odbyły się warsztaty dotyczące elektronicznych książek. Wzięli w nich udział uczniowie lokalnego Zespołu Szkół a poprowadziła je Karolina Chrościcka, pracująca w instytucji. Spotkanie rozpoczęło wyjaśnienie definicji i historii e-booków. Okazuje sie, że najprawdopodobniej pierwszą książką elektroniczną było cyfrowe wydanie Deklaracji niepodległości Stanów Zjednoczonych.

Prowadząca warsztaty wraz z uczestnikami omówiła także zalety i wady e-booków – w pierwszej kategorii znalazły się m.in. cena, dostępność, zajmowanie niewielkiej przestrzeni a w drugiej – konieczność posiadania elektronicznego urządzenia, brak możliwości dzielenia się dziełami czy też konieczność posiadania naładowanej baterii. Podczas spotkania młodzież poznała także strony internetowe udostępniające publikacje cyfrowe – biblioteki (np. Mazowiecka Biblioteka Cyfrowa, Federacja Bibliotek Cyfrowych) i repozytoria (np. Wolne Lektury, Europeana, IBUKLibra). Jak podkreślała prowadząca, korzystanie z archiwów zdigitalizowanych tekstów kultury może być nie tylko sposobem na szybkie dotarcie do ciekawej książki, ale również być pomocne podczas nauki w szkole, czy na studiach.

W czasach, gdy jedynie 37% Polaków zadeklarowało lekturę przynajmniej jednej książki rocznie (dane Biblioteki Narodowej za 2015 r.), e-booki mogą być tańszą i dostępniejszą alternatywą i przyczynić się do wzrostu czytelnictwa, szczególnie wśród osób dotkniętych dysfunkcjami – np. wadami wzroku. Pomimo rozwoju technologii, wiele osób nadal uważa, że obcowanie z pachnącym drukiem dziełem nie może być porównywane z wpatrywaniem się w świecący ekran. Nie jest jednak ważne to, jak czytamy, ale to, by w ogóle poznawać nowe światy poprzez lekturę.

Dagmara Bednarek, GCI