Aktualności, Edukacja

Szkoła podstawowa dla rodziny i integracji

Tegoroczny, mszczonowski czerwiec będzie z pewnością miesiącem wielu imprez plenerowych i wydarzeń zorganizowanych dla mieszkańców. Pierwsze z nich odbyło się już na samym jego początku, trzeciego dnia, a był nim Piknik Rodzinny w miejskiej szkole podstawowej. Imprezę zorganizowano na placu przed placówką edukacyjną oraz sąsiednim budynkiem gimnazjum.

Szkolny festyn rozpoczęła dyrektor Szkoły Podstawowej w Mszczonowie, Agnieszka Walczyńska-Łoś, zachęcając wszystkich zebranych do korzystania z licznych atrakcji, których tego dnie nie brakowało. Jako pierwsi na scenie zaprezentowali się uczniowie z Prywatnej Szkoły Muzycznej im. A Szalińskiego, którzy grając udowodnili, że artystyczne tradycje zapoczątkowane przez ród Maklakiewiczów, są nadal z powodzeniem kontynuowane. Po nich publiczność mogła oklaskiwać młodych tancerzy, którzy na co dzień ćwiczą w Szkole Tańca Egurrola. Kolejnym muzycznym punktem dnia był koncert niezastąpionej Orkiestry Dętej OSP Mszczonów, która także wprowadziła zebranych w radosny, letni nastrój.

Na scenie pojawili się także uczniowie szkoły podstawowej. Młodzi aktorzy i piosenkarze zaprezentowali publiczności przedstawienie „Czy i ty spotkałeś brzydkie kaczątko” – uniwersalną opowieść o przyjaźni, tolerancji i szacunku. Po ich występie wręczono nagrody w konkursie plastycznym „Tolerancja, integracja a może przyjaźń” zorganizowanym dla wychowanków mszczonowskiej placówki. Wszyscy, którzy tego dnia pojawili się na szkolnym placu, mogli również obejrzeć pokaz mody „Fabryka Stylu”, podczas którego młodzi modele prezentowali wykonane przez siebie ubrania. Warto dodać, że do ich stworzenia wykorzystano ekologiczne materiały – m.in. gazety i nakrętki od butelek.

W podróż do dalekiej Afryki uczestników pikniku zabrał zespół Foliba. Swój występ zaczął od zachęcenia dzieci i dorosłych do spróbowania swoich sił w grze na pochodzących z Czarnego Lądu bębenkach. Chętnych nie brakowało, a wybijanie afrykańskich rytmów dłońmi okazało się wspaniałą zabawą dla małych i dużych. Radosne rytmy, którymi zespół wypełnił plac, jeszcze bardziej rozkołysały publiczność. Skoczne dźwięki pojawiły się potem wraz z członkiniami zespołu tanecznego Minifreshki, który działa w ramach Stowarzyszenia Kultury Fizycznej Fresh. Dziewczynki pokazały, że miłością do tańca można się zarazić w każdym wieku a ich choreografia z pewnością wywołała podziw u niejednego widza. Na zakończenie popołudnia na scenie pojawił się zespół Ex Problem, który z wielką ekspresją wykonywał mniej i bardziej znane przeboje sprawiając, że nogi same rwały się do tańca.

Oprócz pokazów na scenie podczas Pikniku Rodzinnego na publiczność czekało jeszcze wiele innych atrakcji. Loteria fantowa, SKO, kawiarenka, grill, malowanie kredą, kącik plastyczny, stoisko origami – to tylko niektóre z nich. Ogromne zainteresowanie dzieci i ich rodziców wywołały pokazy sprzętu strażackiego oraz zawody zorganizowane dla najmłodszych. Uczestnicy zmagań musieli jak najszybciej napełnić wodą postawiony zbiornik. Nie było to sprawą prostą, ponieważ korzystając ze strażackiego węża należało trafiać z odległości w nieduży otwór. Pomimo nieplanowanych kąpieli, na twarzach dzieci, szczególnie zwycięzców, malowały się szerokie uśmiechy. Swoją propozycję dla uczestników pikniku miało również Gminne Centrum Informacji. Na jego stoisku można było nabyć albumy o Mszczonowie oraz poznać ofertę czerwcowych i wakacyjnych wydarzeń. Oczywiście, pieniądze zebrane przez pracowników GCI, podobnie jak wszystkie datki tego dnia, zostaną przeznaczone na zakup pomocy dla mszczonowskiej szkoły podstawowej. Stoisko Centrum uatrakcyjnili także strzelcy z mszczonowskiej GRH, którzy prezentowali najmłodszym żołnierski ekwipunek.

Pierwszy Piknik Rodzinny, zorganizowany przez pracowników placówki oraz rodziców uczniów, okazał się wielkim sukcesem. Podczas pięciu godzin jego trwania szkolny plac tłumnie wypełniały dzieci i ich rodzice a każdy mógł znaleźć dla siebie coś ciekawego. Tego dnia nikt nie myślał o wartości zebranych pieniędzy, liczyły się zupełnie inne rzeczy – szerokie uśmiechy dzieci, czas spędzony z rodziną oraz integracja – wszystko to zdominowało Piknik zachęcając organizatorów do planowania kolejnej imprezy za rok.

Dagmara Bednarek, GCI