Aktualności

Niezwykłe miejsca Ziemi Mszczonowskiej – Podmszczonowska TOSKANIA… w Dwórznie

Gdy słyszymy odwiedziłem winnicę, najczęściej sądzimy, że nasz rozmówca wrócił niedawno z wycieczki do Włoch, Francji lub Hiszpanii. Okazuje się jednak, że wcale nie trzeba wyjeżdżać na południe Europy, aby zajrzeć do miejsca, w którym dojrzewa wino. Winnice odradzają się także w Polsce. Już teraz mamy ich około stu pięćdziesięciu. Jedna z nich działa niedaleko Mszczonowa. Możemy ją odwiedzić w Dwórznie, położonej pośród lasów wsi, która niegdyś była szlacheckim zaściankiem. Leśna otulina sprawia, że miejscowość cieszy się klimatem łagodniejszym niż ma sąsiedni Mszczonów, a przede wszystkim powietrze w niej jest czystsze i zdrowsze. Dzięki takiej lokalizacji winorośl, maliny oraz porzeczki dają tu obfity plon, a wino z nich uzyskane ma wyśmienity smak.

Winnica „Dwórzno” należy do rodziny Gowinów. Prowadzi ją Wiktor Gowin, a o technologię wyrobu produkowanych gatunków win dba kierownik winnicy Grzegorz Mazurek. Wino z Dwórzna powstaje przy zastosowaniu naturalnych, nieprzemysłowych metod winiarskich oraz przy pomocy najlepszych urządzeń do jego wytwarzania.

Powierzchnia winnicy, to około sześciu hektarów. Naprawdę warto zobaczyć to niezwykłe miejsce i posłuchać opowieści o tym, jak powstaje napój, który ludzkość zna od starożytności. Sztuka winiarska wymaga ogromnego doświadczenia i zaangażowania. O jakości wina decyduje bowiem nie tylko urodzajna, mająca odpowiednie nasłonecznienie plantacja, klimat i smaczne soki, ale także, a może nawet przede wszystkimserce winiarza.

Dwórzno zasłużyło sobie już na miano Toskanii na Mazowszu. Ma swoje wierne grono smakoszy i wciąż zdobywa nowych wielbicieli. Winnica ma także swoich skrzydlatych podopiecznych. Para jastrzębi, strzeże Dwórzna przed ptactwem, które na równi z zimowymi mrozami i wiosennymi przymrozkami, stanowi zagrożenie dla owocowych upraw. Drapieżniki działają bardzo skutecznie i odstraszają ptasich rabusiów. Jastrzębia para „na etacie” winiarzy, to dodatkowa atrakcja plantacji położonej na Ziemi Mszczonowskiej. Warto odwiedzić Dwórzno dla jego winnych skarbów, dla piękna okolicy, dla czystego powietrza i dla zakosztowania w smaku mazowieckiej Toskanii. Serdecznie zapraszamy!