Aktualności

STRZELCY UCZCZĄ WYDARZENIA WRZEŚNIOWE

Grupa Rekonstrukcji Historycznej Strzelcy im. 31 pułku Strzelców Kaniowskich uczci i przypomni wydarzenia z 1939 roku. Pasjonaci lokalnych dziejów dbają o to by wspominać bohaterów, tych którzy zginęli ale też jest to lekcja historii dla kolejnych pokoleń. 

Jak mówi Piotr Dymecki (na zdjęciu), który od lat poszukuje wszelkich wspomnień, pamiątek, dokumentów z życia miasta i mieszkańców: – W niedzielę 10 września 1939 roku do Mszczonowa przybyły jednostki tyłowe XVI Korpusu Pancernego. Niemcy rozlokowali swoje czołgi, ciągniki artyleryjskie i ciężarówki, wzdłuż ulicy Rawskiej, na Placu Piłsudskiego, Nowym Rynku a także za tzw. starym cmentarzem. 11 września miasto zostało odbite atakiem 31 pułku Strzelców Kaniowskich, którym dowodził ppłk. Wincenty Wnuk. Strzelcy pokonali tyłowe oddziały XVI Korpusu Pancernego, zaś dowódca tegoż oddziału został zabity.
Odpowiedź Niemców była natychmiastowa, a zemsta straszna. Pod murem kościelnym rozstrzelano proboszcza Józefa Wierzejskiego, burmistrza Aleksandra Tańskiego, lekarza Stanisława Zarachowicza. 11 września został zastrzelony ks. Władysław Gołędowski.

To dramat o którym należy mówić i pamiętać. Rekonstruktorzy z Mszczonowa, po raz kolejny przypomną wydarzenia nocnym marszem Strzelców z Żukowa od Mszczonowa. Po marszu następnego dnia planowana jest uroczysta Msza Święta w intencji bohaterów.
Tekst  Justyna Napierała