Na sygnale

Defibrylator w OSP Mszczonów

Według danych Europejskiej Rady Resuscytacji nagłe zatrzymanie krążenia jest w Europie najczęstszą przyczyną zgonów. Podjęcie akcji resuscytacyjnej, zwłaszcza z wykorzystaniem AED, zwiększa szanse na przeżycie osoby, u której doszło do zatrzymania krążenia nawet do 75%

Od 20 Października jednostka OSP Mszczonów posiada automatyczny defibrylator (AED). Defibrylator ten pozwala podnieść skuteczność działań strażaków na rzecz ratowania życia mieszkańców miasta i całej gminy.
AED jest niezawodnym, w pełni zautomatyzowanym urządzeniem, które w znacznym stopniu ułatwia powrócenie do normalnego rytmu bicia serca. AED wykorzystuje impuls elektryczny o odpowiednio dużej energii, pozwalający wpływać na pracę mięśnia sercowego przywracając normalną częstość jego skurczów.
Defibrylator, w który wyposażono OSP Mszczonów w przypadku nagłego zatrzymania krążenia może być stosowany zarówno u dorosłych jak i dzieci, wydaje sygnały dźwiękowe ułatwiające ratownikom utrzymanie odpowiedniego tempa ucisków klatki piersiowej, które według standardów wynoszą 100 uciśnięć na minutę, istotnym rozwiązaniem jest również monitorowanie głębokości ucisku klatki piersiowej podczas reanimacji i wydawanie komunikatów głosowych, jeśli głębokość ucisku jest nieodpowiednia.