Aktualności, Wydarzenia

Muzyczne wspomnienie Bożego Narodzenia

W święto Trzech Króli kościół pw. św. Jana Chrzciciela rozbrzmiewał bożonarodzeniową muzyką. Jej wykonawcami byli uczestnicy zajęć umuzykalniających, które Gminne Centrum Informacji prowadzi w Izbie Pamięci Rodziny Maklakiewiczów. Na scenie pojawił się także gość specjalny – Sylwester Maciejewski. Znany m.in. z serialu „Ranczo” aktor urodził się w Mszczonowie.

Koncert rozpoczęli prowadzący go już tradycyjnie przedstawiciele Mszczonowskiego Stowarzyszenia Historycznego – Barbara Gryglewska i Piotr Dymecki. Po nich przy kościelnej mównicy pojawił się Sylwester Maciejewski. Pochodzący z Mszczonowa artysta opowiedział o świętach Bożego Narodzenia, które pamięta ze swojego dzieciństwa. Oczywiście, wszystkie anegdoty i historie były związane z miejscem jego narodzin. Gość nie krył sentymentu związanego z miastem, w którym jako dziecko uczył się i wychowywał. W swoich kolejnych występach Sylwester Maciejewski zaśpiewał dla publiczności dwie kolędy. Pierwszą z nich wykonywał niegdyś podczas egzaminu w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Warszawie. Druga kolęda pochodziła z filmu „Miś” a autorem jej tekstu był sam Stanisław Tym. Obydwa utwory zostały przez Sylwestra Maciejewskiego bardzo emocjonalnie wykonane, co dodatkowo pogłębiło wrażenie wywołane ich słowami.

Oczywiście, na scenie nie mogło także zabraknąć uczniów bezpłatnych zajęć umuzykalniających, które GCI prowadzi w Izbie Pamięci Rodziny Maklakiewiczów. Licznie zgromadzona w kościele publiczność mogła wysłuchać najbardziej znanych kolęd takich, jak Cicha nocPrzybieżeli do Betlejem czy Jezus malusieńki, ale też tradycyjnej, świątecznej melodii walijskiej. W utworach tych zaprezentowali się (w kolejności występowania): Anna Jankowska, Maja Jankowska, Olaf Chmielewski, Weronika Błażejewska, Barbara Wisławska i Szymon Wróblewski (pianino, dzwonki i instrumenty perkusyjne), Wiktoria Wiśniewska i Wioleta Strojek (flet poprzeczny), Aleksandra Sokołowska i Zuzanna Olczak (keyboard), Filip Wrona (perkusja), Gracjan Zacharski (ride i chimes), Ksawery i Kornel Adamczyk (śpiew), Maciej Piwowarczyk i Eryk Biedrzycki (akordeon), Anita Chojecka (keyboard), Oliwia Banaszek i Oliwier Nowakowski (gitara), Natalia Sadkowska (śpiew i gitara), Klaudia Zarzeczna i Natalia Sadkowska (gitara) oraz Michał Kiejrys (perkusja). Muzyków przygotowali instruktorzy zajęć: Ludmiła Drobot-Kierzkowska, Dagmara Bednarek, Tomasz Ziułek, Marcin Fibich, Dariusz Kołtuniak i Daniel Strojczyk.

Największe wrażenie na publiczności zrobiły wykonania najmłodszych artystów, którzy pokonali tremę i zaprezentowali przed widownią swoje umiejętności gry i śpiewu. Dla większości z nich był to pierwszy tego typu występ, stąd też z pewnością zasłużyli na gromkie brawa, które otrzymali. Nie można zresztą zapomnieć, że wszyscy muzycy uczą się grać na instrumentach dopiero od lutego minionego już roku. Pomijając przerwy wakacyjne i świąteczne, było to zaledwie kilka miesięcy muzycznej edukacji, która zaowocowała wzruszającym koncertem i uroczymi wykonaniami bożonarodzeniowych utworów. Na zakończenie występów uczestnicy zajęć otrzymali pamiątkowe dyplomy a następnie wraz ze swoimi nauczycielami i gościem specjalnym zapozowali do pamiątkowej fotografii.

Tekst: Dagmara Bednarek, GCI

Foto: Jarosław Pięcek, GCI

 

Za pomoc w organizacji Koncertu Świątecznego szczególne podziękowania dla:

Księdza proboszcza Tadeusza Przybylskiego

Aktora Sylwestra Maciejewskiego

Instruktorów zajęć umuzykalniających: Ludmiły Drobot-KierzkowskiejDagmary Bednarek, Tomasza Ziułka, Marcina Fibicha, Dariusza Kołtuniaka i Daniela Strojczyka

Dyrektor Grażyny Pływaczewskiej, kierownika Marka Baumela oraz pracowników MOK

Przedstawicieli Mszczonowskiego Stowarzyszenia Historycznego Barbary GryglewskiejPiotra Dymeckiego