Aktualności

BEZPIECZNY KIEROWCA, BEZPIECZNY PIESZY CZYLI CYKL SPOTKAŃ MSZCZONOWSKIEGO DZIELNICOWEGO

Z inicjatywy dzielnicowego z Komisariatu Policji w Mszczonowie- asp. szt. Sławomira Zielińskiego w Mszczonowskich szkołach i przedszkolach trwa cykl spotkań profilaktycznych. Jaki jest ich główny cel? Uświadomienie jak ważne są właściwe zachowania zarówno pieszych jak i kierowców.

Aspirant sztabowy Sławomir Zieliński, dzielnicowy miasta Mszczonowa wspólnie z zastępcą Naczelnika Ochotniczej Straży Pożarnej w Mszczonowie zaplanował cykl spotkań w przedszkolach i szkołach średnich. W zależności od grupy wiekowej tematyka była zróżnicowana. Najmłodsi mogli sobie przypomnieć i utrwalić zasady bezpiecznego poruszania się po drodze, nie tylko prawidłowego przechodzenia przez pasy, ale też jak ważne jest przestrzeganie przepisów podczas jazdy na rowerze. U licealistów natomiast dzielnicowy poruszył przede wszystkim temat jazdy samochodem, przypominając, że nie jest to zabawka. Dzielnicowy przypomniał, że posiadanie prawa jazdy, nie czyni z nikogo zawodowego kierowcy i przypomniał jak ważne jest dostosowanie prędkości do panujących warunków. Przypomniał też, o zakazie kierowania pojazdami pod wpływem alkoholu. Kolejnym punktem spotkań było przypomnienie zasad pierwszej pomocy i trening na fantomie ćwiczebnym. Warto pamiętać, że powtarzanie pewnych czynności takich jak np. sposób postępowania po wypadku, czy udzielanie pierwszej pomocy pozwoli nam szybciej zareagować w sytuacji stresowej. Wszyscy uczestnicy usłyszeli też kilka słów o odblaskach, o konieczności ich używania poza terenem zabudowanym, a także o korzyściach używania ich także w mieście.

W ciągu dwóch dni dzielnicowy spotkał się z ponad 250 dzieciakami z mszczonowskich placówek oświatowych, kolejne spotkania odbędą się już wkrótce. To już kolejna cenna inicjatywa asp. szt. Sławomira Zielińskiego, który w grudniu 2017 r. został wyróżniony przez Komendanta Wojewódzkiego Policji zs. w Radomiu za działania skierowane na bezpieczeństwo pieszych. Dzielnicowy zorganizował zajęcia, które pozwoliły w praktyczny sposób omówić zjawisko „martwego pola”, które występuje podczas użytkowania samochodów ciężarowych (więcej: http://www.mazowiecka.policja.gov.pl/ra/dzialania-policji/aktualnosci/14337,Akademia-dzielnicowego-podsumowanie-i-rozstrzygniecie-projektu.html ).