Społeczne

Miliony na dofinansowania dla mieszkańców

103 mld złotych zamierza przeznaczyć Ministerstwo Środowiska na poprawę jakości powietrza w Polsce. Program Priorytetowy „Czyste Powietrze” to możliwość uzyskania wsparcia finansowego przez osoby fizyczne, właścicieli domów jednorodzinnych na ocieplenie domu, wymianę okien czy na wymianę starego, wysokoemisyjnego kotła grzewczego. Program będzie działał do 2029 roku. W Mszczonowie spotkanie, na którym program został omówiony, było się we wtorek (18.09) o godzinie 18 w Mszczonowskim Ośrodku Kultury. Od środy (19.09) można już składać wnioski.

O wielkim zainteresowaniu mieszkańców rządowym programem „Czyste powietrze” świadczyła frekwencja. Sala MOK wypełniła się do ostatniego miejsca. Prowadzący omówili główne kryteria związane z programem. Przedstawili też sprawy dofinasowania. Te uzależnione będą od dochód na osobę w rodzinie. Na 90 procent dotacji mogą liczyć osoby, których miesięczny dochód na osobę nie przekracza 600 zł. Rodziny w których dochód miesięczny na osobę wynosi powyżej 1 600 zł mogą liczyć na dofinansowanie do 30 procent.

Maksymalne koszty kwalifikowane przewidziane do wsparcia dotacyjnego wynoszą 53 tys. zł. Rodzaje przedsięwzięć podlegających dofinansowaniu W przypadku istniejących jednorodzinnych budynków mieszkalnych w ramach programu finansowana będzie m.in. wymiana źródeł ciepła starej generacji opalanych węglem na: węzły cieplne, kotły na paliwo stałe (węgiel lub  biomasa), systemy ogrzewania elektrycznego, kotły gazowe kondensacyjne i pompy ciepła. Dodatkowo zakres przedsięwzięcia może obejmować docieplenie budynków i zastosowanie odnawialnych źródeł energii cieplnej i elektrycznej, tj. kolektorów słonecznych i mikroinstalacji fotowoltaicznych.

Natomiast w nowo budowanych budynkach mieszkalnych dofinansowanie obejmie zakup i montaż: węzłów cieplnych, kotłów na paliwo stałe, systemów ogrzewania elektrycznego, kotłów gazowych kondensacyjnych czy pompy ciepła.

W środę (19.09) ruszyło już przyjmowanie wniosków drogą elektroniczną. Prowadzący zachęcali do wypełniania formularzy.

– System od razu zweryfikuje czy otrzymamy dofinasowanie na dane zdanie – mówili prowadzący.

Program będzie działał do 2029 roku. Udział w nim nie jest jednorazowy.

– Można w jednym roku, na przykład, wymienić piec a za cztery lata ocieplić dom – wyjaśniali prowadzący.

Uczestnicy spotkania mogli liczyć też na indywidualne konsultacje.

Jarosław Pięcek, GCI