Społeczne, Aktualności

Gaz i światłowód dotrą do nowych miejscowości

Od wielu lat z błękitnego paliwa jakim jest gaz korzystają mieszkańcy Mszczonowa. W ostatnich dniach do gminy dotarły bardzo dobre informacje dotyczące gazu. Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo poinformowało o zamiarach rozbudowy sieci gazociągowej na terenie gminy. Sieć światłowodową w gminie Mszczonów będzie z kolei robić Orange.

– Dostaliśmy pismo z PGNiG, że gazyfikacją będą objęte kolejne wsie – informował podczas ostatniej (29.09) sesji Rady Miasta Mszczonowa, Józef Grzegorz Kurek, burmistrz Mszczonowa.

To bardzo dobra i wyczekiwana przez mieszkańców informacja. Starania o powiększenie sieci gazociągowej na terenie gminy władze czynią już od dawna. W styczniu 2018 roku gmina Mszczonów zwróciła się z do Polskiej Spółki Gazownictwa Oddział Zakład Gazowniczy w Warszawie w sprawie realizacji inwestycji umożliwiającej przyłączenie się do sieci gazowej zainteresowanych mieszkańców naszej gminy. Do zakładu gazowniczego zostały przesłane wykazy osób wraz z mapami z zaznaczonymi działkami, dotyczącymi miejscowości na terenie gminy Mszczonów: Adamowice, Adamówek, Badowo-Dańki, Badowo-Mściska, Bronisławka, Bronisławów, Chudolipie, Kamionka, Lutkówka Druga, Lutkówka, Lutkówka-Kolonia, Marianka, Marków-Świnice, Nosy-Poniatki, Osuchów, Powązki, Sosnowica, Świnice, Tłumy, Władysławów, Wygnanka, Wymysłów, Zimna Woda. Zakład przeprowadził analizy efektywności ekonomicznej w celu określenia potencjalnego obszaru planowanego do gazyfikacji, przy zaistnieniu technicznych możliwości. Ich efektem jest projekt gazyfikacji części gminy Mszczonów. Obejmie on miejscowości – Wymysłów, Kamionka, Adamówek, Sosnowica, Nosy-Poniatki, Chudolipie oraz w części miejscowość Lutkówka, do wysokości ulicy Kościelnej. Po opracowaniu dokumentacji projektowej, zakład gazowniczy formalnie wystąpi o złożenie przez zainteresowanych mieszkańców wniosków o określenie warunków przyłączenia do sieci gazowej.

– Mam nadzieję, że ten program będzie realizowany i będzie się rozwijał. Będą ogłaszane przetargi na realizację projektów a później na wykonawstwo – mówi burmistrz.

W ramach dotychczasowej współpracy Oddział Zakład Gazowniczy w Warszawie zapewnił, że jest zainteresowany kontynuacją projektu budowy sieci gazowej na terenach obecnie niezgazyfikowanych. Trzeba jednak uzbroić się w cierpliwość. Proces inwestycyjny prowadzony jest sukcesywnie i jest realizowany w perspektywie długoterminowej.

Gazociąg, nie jest jednak jedyną siecią, która rozwija się na terenie gminy Mszczonów. Firma Orange Polska rozpoczęła budowę sieci światłowodowej dofinansowanej w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa. Światłowody będą doprowadzone do granic działek w przypadku domów oraz do części wspólnej w przypadku zabudowy wielorodzinnej. Podjęcie inwestycji przez Orange Polska uzależnione będzie od potwierdzonego przez mieszkańców zapotrzebowania na usługi i analiz ekonomicznych. Im więcej osób zadeklaruje chęć skorzystania z oferty, tym większe będzie prawdopodobieństwo budowy.

– Apeluję, by przekazywać mieszkańcom informacje o tym, że na terenie miasta Mszczonów oraz Lutkówki będzie tworzony szybki Internet 100 mega bitów na sekundę. Wszyscy, którzy chcą z niego korzystać muszą wypełnić deklaracje, które są do pobrania na stronie urzędu miasta oraz w Gminnym Centrum Informacji. Inwestycja zacznie się w październiku – zachęca Józef Grzegorz Kurek.

Światłowód o prędkości 100 MB/s otwiera nowe możliwości korzystania z Internetu. Dzięki tak wysokim prędkościom przesyłu danych możliwe jest choćby bezproblemowe korzystanie z łącza przez wielu użytkowników lub oglądanie filmów w jakości HD lub 4K. Co równie ważne łącze światłowodowe oznacza brak limitu transferu danych.

Jarosław Pięcek, GCI